Sveriges bästa treåring ska koras

Foto: Casper Hedberg
"Plåt-Sven" Anderssons Lord Capar har varit outstanding bland treåringarna i år och är tillsammans med Örjan Kihlström storfavoriter inför E3-försöken.
TRAV

Det har blivit dags att reda ut vem som är landets bästa treåring.

E3 drar igång på Örebrotravet på måndag.

Sex uttagningslopp i den öppna klassen och fyra för stona. Sammanlagt 110 treåringar jagar lyckan och drömmer om förstaprisen på 800 000 respektive 600 000 kronor i långa E3.

Kullens store dominant Lord Capar har varit omutlig i sex starter i år och blir naturligtvis storfavorit i den öppna klassen trots bakspår i försöket. Bland stona är det öppnare även om det ser bra ut för toppseedade Mystical Ann som drog ett perfekt läge.

Som vanligt i dessa årgångslopp har uttagningsloppen delats in efter seedning. Skillnaden mot tidigare år är att man även tagit hänsyn till att stallkamrater inte ska behöva möta varandra i den mån det går att undvika.

Finalerna körs på Bergsåker 27 juni (ston) och 28 juni (öppen klass).

FAKTA

Startlistor E3-försök Örebro 16 juni.

Samtliga lopp körs över 2 100 meter med autostart.

De tolv finalseedade hästarna i respektive klass är märkta med fet stil.

Uttagningslopp 1 - Öppen Klass

1 Goldshimmer - Björn Goop

2 Flux - Juhani Partanen

3 Revenue J:r - Lutfi Kolgjini (10)

4 Temazinc - Tommy Zackrisson

5 Arnie Super Jazz - Fredrik B Larsson (3)

6 Boulder Classico* - Pekka Korpi

7 Staro Cold Carat - Robert Bergh

8 Conrads Epilog - Örjan Kihlström

9 Conway Ås - Joakim Lövgren

10 Ride Diaky - Maria Lindroos

11 Vinnalt Herkule - Lennart Forsgren

Uttagningslopp 2 - Öppen Klass

1 Across the Seas - Johan Untersteiner

2 Golden von Photo - Tony Wallin

3 Lancaster Font - Lutfi Kolgjini

4 Victor Safir - Erik Adielsson

5 Brio - Jörgen Westholm

6 Trim - Björn Goop

7 Bearjoy - Joakim Lövgren

8 Anthon Bris - Jim Frick

9 Ikon Tilly - Johnny Takter

10 Lord Capar* - Örjan Kihlström (1)

11 Traveling Man - Ulf Ohlsson (12)

Uttagningslopp 3 - Öppen Klass

1 Ivan Tilly - Jorma Kontio

2 Caminetto - Erik Adielsson

3 Mellby Sambuca - Lennart Forsgren

4 Allram A.E. - Björn Goop

5 Micro Mesh - Lutfi Kolgjini (4)

6 Loredan As - Örjan Kihlström (9)

7 Kansas Rock - Daniel Olsson

8 Le Vent a Change - Robert Bergh

9 Ebdon Fri - Tony Wallin

10 Credit Ås - Joakim Lövgren

11 Power to Elegance - Hans G Eriksson

Uttagningslopp 4 - Öppen Klass

1 Modern Dance - Claes Sjöström

2 Livi Dida - Erik Svensson

3 Wiranas Dream - Thomas Uhrberg (2)

4 Money Brother - Kjell Brandt

5 King of Flying - Lutfi Kolgjini

6 Lark Kronos* - Örjan Kihlström

7 Fizz de Zeun - Robert Bergh (11)

8 Explosive Ås - Ulf Ohlsson

9 M.T.Devil - Carl-Erik Lindblom

10 Sten Li - Lars D Carlson

11 Tamilphoto - Björn Goop

Uttagningslopp 5 - Öppen Klass

1 Lou Kronos - Lutfi Kolgjini

2 Bill Boing - Björn Goop

3 Taste of Cocktail - Morgan Ivarsson

4 Merriment - Örjan Kihlström

5 B.W.L.Champion - Kajsa Frick (8)

6 Infiniti Broline - Erik Adielsson (5)

7 Elles W.Avec - Thomas Claesson

8 Candy Fantasy - Åke Svanstedt

9 Zombrero Son - Robert Bergh

10 Västerbo Maestro - Johan Untersteiner

Uttagningslopp 6 - Öppen Klass

1 Kamekaze Yamoz - Fredrik Linder

2 Maharajah - Örjan Kihlström

3 Rubis de Padd - Jörgen Westholm (6)

4 Super G. - Åke Svanstedt

5 Lavec Kronos - Lutfi Kolgjini

6 Lamal Jubb - Robert Bergh

7 Blue Rock - Håkan Eriksson

8 Chip'n Young - Björn Goop (7)

9 Crusinjo - Torbjörn Jansson

10 Isak C.D. - Daniel Olsson

Uttagningslopp 1 - Stoklass

1 I'm a Beauty Face - Lutfi Kolgjini

2 Mystical Ann - Åke Svanstedt (1)

3 Tiffany Brodda - Björn Goop

4 Mellby Starlight - Carl-Erik Lindblom

5 Remembrance - Johnny Takter

6 Hells Kitchen Sisu - Jorma Kontio

7 Barbie Tooma - Joakim Lövgren (9)

8 La Rapide Celine - Daniel Olsson

9 Åhlunda Namaressa - Örjan Kihlström (8)

10 Hugolina - Roger Malmqvist

11 Jagmi - Jörgen Westholm

Uttagningslopp 2 - Stoklass

1 Starfruit - Tony Wallin

2 Vikens Victoria - Robert Bergh

3 I'm a Billion Face - Lutfi Kolgjini (10)

4 Miss Success - Roger Pettersson

5 My Life Pointer -Torbjörn Jansson (7)

6 Casablanca S.I.R. - Christel Berntsson

7 Gossip's Queen - Jorma Kontio

8 Clean Stall - Örjan Kihlström

9 Inside Broline - Johnny Takter

10 Bambina B.R. - Per Lennartsson

11 Ivory Tilly - Björn Goop (2)

Uttagningslopp 3 - Stoklass

1 Summer Liza - Björn Goop

2 Ljungina - Åke Svanstedt

3 Kickis Cocktail - Kristian Lindberg

4 La Bella Vita - Fredrik Linder

5 Sjögerås Portmone - Roger Malmqvist

6 Ännu Mera Kosing - Jim Oscarsson

7 Infra Tilly - Johnny Takter (6)

8 Mountain Starlight - Jan-Olof Johansson

9 Victoria Island - Robert Bergh

10 Clash - Jorma Kontio

11 Calamara Donna - Örjan Kihlström (3)

12 Lily Kronos - Lutfi Kolgjini (11)

Uttagningslopp 4 - Stoklass

1 Iris Tilly - Johnny Takter (12)

2 Kelly Jo - Björn Goop

3 Woodlands Dream - Örjan Kihlström

4 Luisiana Tab - Per Fromell

5 Luckyline France - Lars D Carlson

6 Innocent Face - Lutfi Kolgjini (5)

7 River Village - Per Lennartsson

8 Islay Broline - Erik Adielsson

9 Troja Palema - Thomas Uhrberg

10 Mozzarella Ås - Charlotta B Svensson (4)

11 Picabo Express - Carl-Erik Lindblom

12 Annicka - Jörgen Westholm

KANAL75