500 000 kronor i fetodds på lördag

”Det här blir mer spännande”.

TRAV

Spelarna får 500 000 kronor mer att spela om i ”vinnarpotten” till varje delfinal och i finalen av Olympiatravet.

Nytt för i år är att pengarna läggs in i potten först efter klockan 14.00 på lördag.

– Det här blir mer spännande, och kunden kommer att undra vad som händer med oddset, berättar Kent Öhlander, försäljning- och marknadsdirektör på ATG.

På lördag avgörs den första delfinalen av fyra till Olympiatravet. Även i år kommer ATG gå in med fetodds till varje delfinal samt till finalen på Åbytravet den 18 april.

500 000 kronor läggs i vinnarpotten.

Nytt för i år är att pengarna kommer att läggas dit först på lördag eftermiddag, mellan 14.15 och 14.20.

– Det kommer att läggas in under tv-sändningen och Jessica Almenäs kommer att göra det. Hur det exakt kommer att gå till får vi se på lördag, säger Kent Öhlander.

FAKTA

Olympiatravet

Datum för Olympiatravet år 2009:

21 mars Delfinal Bergsåker

28 mars Delfinal Jägersro

4 april Delfinal Eskilstuna

11 april Delfinal Romme

18 april FINAL Åby

Hela Olympiatravet på Bergsåker direktsänds i TV4 och TV4 plus.

TV-tider:

Kl 14.00 TV4 Tipslördag med Olympiatravet

Kl 15.45 TV4 plus Vinnare Direkt med Olympiatravet

I samband med starten av Olympiatravet får V75 också en ny startid - kl 14.30.

Olympiatravets alla segrare

1979 Pershing Berndt Lindstedt

1980 Don Ego Stig H Johansson

1982 Jana Bloc Ove R Andersson

1984 Einarsin Tapio Perttunen

1985 Meadow Road Torbjörn Jansson

1986 Utah Bulwark Stig H Johansson

1987 Grades Singing Ulf Thoresen

1988 Sugarcane Hanover Gunnar Eggen

1989 Callit Karl O Johansson

1990 Jet Ribb Hans G Eriksson

1991 Karate Chop Bo Näslund

1992 Bravo Sund Jorma Kontio

1993 Queen L. Stig H Johansson

1994 Queen L. Stig H Johansson

1995 Copiad Erik Berglöf

1996 Copiad Erik Berglöf

1997 Scandal Play Bo Eklöf

1998 Rival Damkaer Erik Adielsson

1999 Scandal Play Bo Eklöf

2000 Varenne Giampaolo Minnucci

2001 Etain Royal Jorma Kontio

2002 Varenne Giampaolo Minnucci

2003 Gidde Palema Åke Svanstedt

2004 Gidde Palema Åke Svanstedt

2005 Gidde Palema Åke Svanstedt

2006 Thai Tanic Björn Goop

2007 Gentleman Thomas Uhrberg

2008 Torvald Palema Åke Svansted