Här är kvalen till Kriteriet och Oaks

Landets bästa treåringar möts.

TRAV

Examensdags för landets treåringa travhästar.

Kan någon hota Red Hot Dynamite i Svenskt Travkriterium?

Vem blir drottning i Svenskt Travoaks?

Foto: KANAL75
Red Hot Dynamite.

Solvalla bjuder på en av årets roligaste och mest spännande travdagar när morgondagens stjärnor mot i kval till Svenskt Travkriterium och Svenskt Travoaks.

Landets bästa treåriga hästar möts i totalt tolv lopp där det gäller att vara etta eller tvåa för att kvala in till de två klassiska finalerna.

Svenskt Travkriterium avgörs över 2 640 meter och i finalen väntar ett förstapris på 1,6 miljoner kronor.

Svenskt Travoaks (för ston) avgörs över 2 140 meter och vinnaren får en miljon kronor.

Kullens kung hittills är Timo Nurmos-tränade Red Hot Dynamite är på förhand favorit till segern i kriteriet. Hingsten lottades till spår fem bakom bilen i sitt försök.

I oaks saknas Fredrik Perssons obesegrade Viola Silas (inte anmäld) och frågan är vem som i hennes frånvaro blir drottning?

FAKTA

Här är loppen

Uttagningslopp 1 till Svenskt Travkriterium:

1) Zorro Photo-Thomas Uhrberg

2) Ultradidact F.-Johnny Takter (Helena Burman)

3) Gills Abbe-Björn Goop (Kari Lähdekorpi)

4) First Jag-Erik Adielsson (Stig H Johansson)

5) Red Hot Dynamite-Jorma Kontio (Timo Nurmos)

6) Hell Of A Kemp-Peter Untersteiner

7) Jagger Broline-Åke Svanstedt

8) Mille Degato-Staffan Nilsson

9) Castor Race-Leif Witasp

10) Absolut Young-Örjan Kihlström (Roger Walmann)

Uttagningslopp 2 till Svenskt Travkriterium:

1) Enzo Wibb-Leif Witasp

2) Lingesbo Chippen-Erik Adielsson (Stig H Johansson)

3) Pronto Ribb-Jorma Kontio (Timo Nurmos)

4) Twist Life-Johnny Takter (Robert Bergh)

5) Oracle-Örjan Kihlström Stefan Melander)

6) Powee E.-Åke Svanstedt (Per Engblom)

7) Classic Knight-Hans-Owe Sundberg (Ove Hultman)

8) Centenary Tooma-Thomas Uhrberg (Kari Lähdekorpi)

9) Leonas Yannic-Björn Goop (Olle Goop)

10) Lexus P.S.-Per Lennartsson (Svante Båth)

Uttagningslopp 3 till Svenskt Travkriterium:

1) Ekebys Elvis-Hans-Owe Sundberg (Tommy Hanné)

2) Capello Bob-Örjan Kihlström (Joakim Wallin)

3) Global Lawbreaker-Roger Malmqvist

4) Lotus Elan-Erik Adielsson (Stig H Johansson)

5) Greenhill´s Bobby-Jim Frick (Stefan Melander)

6) Global Leader-Ulf Ohlsson (Svante Båth)

7) Caddie Eagle-Torbjörn Jansson

8) Copy Tooma-Björn Goop (Timo Nurmos)

9) Dr Dreamcatcher-Åke Svanstedt

10) Nandu-Per Linderoth

Uttagningslopp 4 till Svenskt Travkriterium:

1) Klondike B.B.-Torbjörn Jansson (Tommy Hanné)

2) Nicholas Frontline-Jenni H Åsberg (Anders Lindström)

3) Denver Ås-Örjan Kihlström (Roger Walmann)

4) Zakeus-Anton Eriksson

5) Kalle Quivivra-Jim Oscarsson

6) Ocean Turbo-Erik Adielsson (Stig H Johansson)

7) Juggle Face-Lutfi Kolgjini

8) Yoggi Hornline-Joakim Lövgren

9) Staro Dynamite-Björn Goop (Timo Nurmos)

10) Windshear-Åke Svanstedt (Stefan Melander)

Uttagningslopp 5 till Svenskt Travkriterium:

1) No Big Deal-Örjan Kihlström (Stefan Hultman)

2) Vincent du Ling-Björn Goop (Timo Nurmos)

3) G.H.Nemo-Jörgen Westholm (Maria C Karlsson)

4) Hot Southwind-Joakim Lövgren (Patrik O Sundberg)

5) Tipsy King-Kaj Widell

6) Mon Cheval-Daniel Olsson (Patrik Karlsson)

7) Jameson Broline-Per Lennartsson

8) Schwerin Boko-Åke Svanstedt

9) Nose Out-Stefan Melander

10) Persos On Line-Hans R Strömberg

Uttagningslopp 6 till Svenskt Travkriterium:

1) Digital Render-Åke Svanstedt (Stefan Melander)

2) Zidane Boshoeve-Joakim Lövgren

3) Jealous Broline-Thomas Uhrberg

4) Sammarco-Erik Adielsson (Kari Lähdekorpi)

5) Ceasar Tooma-Örjan Kihlström (Roger Walmann)

6) Nonstop-Torbjörn Jansson (Susanne Richter)

7) Dodge Caliber-Björn Goop (Timo Nurmos)

8) Alvena Pele-Per Lennartsson

9) Turbo Viking-Leif Witasp

10) Center Run-Jorma Kontio (Timo Nurmos)

Uttagningslopp 1 till Svenskt Travoaks:

1) Höwings Only Gold-Ulf Ohlsson (Petri Salmela)

2) Dileva Käll-Peter G Norman (Glen Norman)

3) Sensory Ås-Tom Horpestad

4) Zilan Boko-Jorma Kontio (Timo Numos)

5) French Miracle-Roger Malmqvist

6) Merci Beaucoup-Björn Goop (Robert Bergh)

7) Digital Sharpness-Marcus M Melander (Mikael P Melander)

8) Global Light-Örjan Kihlström (Roger Walmann)

Uttagningslopp 2 till Svenskt Travoaks:

1) Natural Beauty-Lutfi Kolgjini

2) Flicka Rigas-Ove A Lindqvist (Ola Johansson)

3) Sweet Desire-Hans-Owe Sundberg (Glen Norman)

4) Michelle Perry-Ulf Ohlsson (Petri Salmela)

5) Staro Divine-Thomas Uhrberg (Petri Puro)

6) Västerbo Currency-Erik Adielsson Stig H Johansson)

7) Edda Dreamcatcher-Jorma Kontio (Timo Nurmos)

8) Carro Diablo-Örjan Kihlström (Roger Walmann)

Uttagningslopp 3 till Svenskt Travoaks:

1) Titicaca Brick-Jorma Kontio (Timo Nurmos)

2) Jill Tilly-Örjan Kihlström (Glen Norman)

3) Pebbly-Björn Goop (Olle Goop)

4) Dusty Girl-Jim Frick

5) Caramelle Tooma-Ulf Ohlsson (Mats Bucht)

6) Naughty But Nice-Peter Eriksson

7) Taxi Emma-Fredrik B Larsson

8) Staro Deep Purple-Åke Svanstedt (Stefan Melander)

9) Zvetlana Boko-Johan Untersteiner (Roger Walmann)

Uttagningslopp 4 till Svenskt Travoaks:

1) Rollout-Per Lennartsson (Stefan Melander)

2) Edella-Örjan Kihlström (Roger Walmann)

3) Jullan-Erik Adielsson (Stig H Johansson)

4) Rydens Gilda-Roger Malmqvist

5) Estancia-Carl Johan Jepson

6) Honey Trap-Åke Svanstedt

7) Omega Neo-Fredrik Persson

8) Cathrine Sisu-Ulf Ohlsson (Petri Salmela)

9) Jasmine Broline-Peter Untersteiner

Uttagningslopp 5 till Svenskt Travoaks:

1) Höwings Ofelia-Ulf Ohlsson

2) Bella Hammering-Jorma Kontio

3) M.T.Evita-Daniel Olsson

4) Jalapeno Broline-Tom Horpestad

5) Ardis Dreamcatcher-Carl Johan Jepson

6) Carmen Sund-Erik Adielsson

7) Simb Ruby-Örjan Kihlström

8) Global Legacy-Lutfi Kolgjini

9) Enerva-Åke Svanstedt

Uttagningslopp 6 till Svenskt Travoaks:

1) Spot Over-Erik Adielsson

2) Lillinger Komp-Fredrik Persson

3) Jolly Broline-Fredrik B Larsson

4) Digital Chit Chat-Örjan Kihlström

5) La Bellouet-Håkan K Persson

6) Shorthanded Sally-Ulf Ohlsson

7) Recos Lady-Jorma Kontio

8) Quiche-Björn Goop

9) Nelli Colane-Johnny Takter

Lars-Ove Pettersson/KANAL75