De är nominerade – till Årets häst

TRAV

Maharajah, Red Hot Dynamite,Torvald Palema eller Viola Silas?

På torsdagen släpptes nomineringarna till den tyngsta titeln i trav-Sverige - och det är svenska folket som röstar fram "Årets häst".

Även kandidaterna i klassen "Årets galoppör" avslöjades på torsdagen och den kampen står mellan Calrissian, Ellis Lad och Peas And Carrots.

Vi fick även det fjärde och sista namnet i kategorin "Årets komet". Den som utmanar Mimmi Elfstrand, Rikard N Skoglund och Jennifer Tillman är Kenneth Haugstad, Halmstad.

I samtliga klasser utom "Årets häst" är det medlemmarna i Svenska Hästsportjournalisters Klubb (SHK) som röstar fram vinnarna, som presenteras på Årets häst-gala på Rondo i Göteborg i 22 januari.

Följande är nominerade i de olika klasserna:

Årets häst:

Maharajah (Stefan Hultman, Solvalla)

Red Hot Dynamite (Timo Nurmos, Solvalla & Jorma Kontio, Solvalla)

Torvald Palema (Åke Svanstedt, Axevalla)

Viola Silas (Fredrik Persson, Kalmar)

Årets tränare:

Stefan Hultman, Solvalla

Timo Nurmos, Solvalla

Åke Svanstedt, Axevalla

Årets kusk:

Erik Adielsson, Jägersro

Björn Goop, Åby

Örjan Kihlström, Solvalla

Åke Svanstedt, Axevalla

Årets äldre:

Beanie M.M. (Morten Waage, Solvalla)

Commander Crowe (Petri Puro, Halmstad)

Opal Viking (Nils Enqvist, Mantorp)

Torvald Palema (Åke Svanstedt, Axevalla)

Triton Sund (Stefan Hultman, Solvalla)

Årets sto:

Calamara Donna (Roger Walmann, Solvalla)

Ninotchka (Åke Svanstedt, Axevalla)

Viola Silas (Fredrik Persson, Kalmar)

Årets fyraåring:

Calamara Donna (Roger Walmann, Solvalla)

Maharajah (Stefan Hultman, Solvalla)

Yield Boko (Timo Nurmos, Solvalla)

Årets treåring:

Oracle (Stefan Melander, Solvalla)

Red Hot Dynamite (Timo Nurmos, Solvalla & Jorma Kontio, Solvalla)

Viola Silas (Fredrik Persson, Kalmar)

Årets tvååring:

Mahagony (Per Lennartsson, Solvalla)

Prada Pellini (Thomas Uhrberg, Jägersro)

Raja Mirchi (Lutfi Kolgjini, Jägersro)

Årets kallblod:

Elling (Håkan Åslund, Bergsåker)

Hallsta Lotus (Jan-Olov Persson, Hagmyren)

Järvsöfaks (Jan-Olov Persson, Hagmyren)

Stamping (Arne Andersson, Bollnäs)

Årets komet:

Mimmi Elfstrand, Åby

Rikard N Skoglund, Axevalla

Jennifer Tillman, Mantorp

Kenneth Haugstad, Halmstad

Årets galoppör:

Calrissian (Fredrik Reuterskiöld, Jägersro)

Ellis Lad (Erna van Doorn, Täby)

Peas And Carrots (Lennart Reuterskiöld Jr, Jägersro)

Lars-Ove Pettersson/Kanal 75