Här är landets championkuskar

Foto: Kanal 75
Ulf Ohlsson, Lutfi Kolgjini, Björn Goop, Johnny Takter, Robert Bergh.
TRAV

Björn Goop vinner flest travlopp i Sverige och kör därför i guldhjälm.

Här är landets alla championkuskar.

32 av 33 kuskchampionat är avgjorda.

I dag avgörs det vem av Björn Goop och Erik Adielsson som drar längsta strået på Solvalla.

Om Björn Goop håller undan på Solvalla blir han champion på fyra banor, förutom på huvudstadsbanan även på Arvika, Färjestad och Åmål.

Ulf Ohlsson tar fyra championat: Bollnäs, Gävle, Hagmyren och Solänget.

Bergsåkerkollegan Robert Bergh får nöja sig med tre: Bergsåker, Dannero och Skellefteå.

Fyra kuskar vinner två championat: Åke Svanstedt (Axevalla och Åby), Johnny Takter (Halmstad och Kalmar), Daniel Olsson (Romme och Rättvik) och Stefan Söderkvist (Mantorp och Vaggeryd).

FAKTA

Championligorna

Arvika

1) Björn Goop, Åby, 10 segrar

2) Erik Berglöf, Färjestad, 7

3) Dagfinn Aarum, Färjestad, 4

Axevalla

1) Åke Svanstedt, Axevalla, 71

2) Björn Goop, Åby, 45

3) Stefan Söderkvist, 26

Bergsåker

1) Robert Bergh, Bergsåker, 62

2) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 44

3) Lars Lindberg, Bergsåker, 30

Boden

1) Petter Lundberg, Boden, 24

2) Patrik Nygren, Umåker, 17

3) John Östman, Bergsåker, 17

Bollnäs

1) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 15

2) Robert Bergh, Bergsåker, 11

3) Sören Eriksson, Gävle, 10

Dannero

1) Robert Bergh, Bergsåker, 10

2) Micael Melander, Dannero, 8

3) Jan-Olov Persson, Hagmyr., 7

Eskilstuna

1) Håkan Eriksson, E-tuna, 30

2) Per Lennartsson, Solvalla, 25

3) Björn Goop, Åby, 25

Färjestad

1) Björn Goop, Åby, 55

2) Mikael J Andersson, 25

3) Magnus Jakobsson, 23

Gävle

1) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 28

2) Jim Frick, Solvalla, 24

3) Daniel Olsson, 24

Hagmyren

1) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 17

2) Jan-Olov Persson, Hagm., 17

3) Roger N Olsson, Hagmyren, 9

Halmstad

1) Johnny Takter, Jägersro, 31

2) Thomas Uhrberg, Jägersro, 30

3) Lutfi Kolgjini, Jägersro, 26

Hoting

1) Harald Sandström, Ö-sund, 4

2) Stefan Edin, Dannero, 2

3) Jan Norberg, Umåker, 2

Jägersro

1) Lutfi Kolgjini, Jägersro, 81

2) Erik Adielsson, Jägersro, 79

3) Johnny Takter, Jägersro, 43

Karlshamn

1) Per Nordström, Jägersro, 2

2) Lennart Forsgren, Halms., 1

3) Tommy Karlstedt, do, 1

Kalmar

1) Johnny Takter, Jägersro, 35

2) Tommy Zackrisson, Kalm., 25

3) Joakim Lövgren, Jögersro, 21

Lindesberg

1) Åke Lindblom, Örebro, 12

2) Carl-Erik Lindblom, Örebro, 6

3) Åke Svanstedt, Axevalla, 6

Lycksele

1) Micael Melander, Dannero, 4

2) John Östman, Bergsåker, 3

3) Jan Norberg, Umåker, 2

Mantorp

1) Stefan Söderkvist, Åby, 24

2) Örjan Kihlström, Solvalla, 18

3) Charles Degiorgio, Mantorp, 17

Oviken

1) Jan-Olof Johansson, Östersund, 3

2) Ulf Eriksson, Bergsåker, 2

3) Lars Ångström, Östersund, 2

Romme

1) Daniel Olsson, Romme, 19

2) Kajsa Frick, Rättvik, 13

3) Kaj Widell, 11

Rättvik

1) Daniel Olsson, Romme, 13

2) Sören Eriksson, Gävle, 13

3) Kaj Widell, Solvalla, 13

Solvalla

1) Björn Goop, Åby, 96

2) Erik Adielsson, Solvalla, 92

3) Örjan Kihlström, Solvalla, 70

Skellefteå

1) Robert Bergh, Bergsåker, 17

2) Per Gustafsson, Skellefteå, 13

3) John Östman, Bergsåker, 13

Solänget

1) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 17

2) Krister Söderholm, 9

3) Jan Norberg, Umåker, 9

Tingsryd

1) Jan Henriksson, Jägersro, 4

2) Lennart Forsgren, Halms. 3

3) Johnny Takter, Jägersro, 3

Umåker

1) Ove A Lindqvist, Umåker, 27

2) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 23

3) Robert Bergh, Bergsåker, 19

Vaggeryd

1) Stefan Söderkvist, Åby, 8

2) Peter Untersteiner, Halms. 5

3) Johnny Takter, Jägersro, 5

Visby

1) Roger Malmqvist, Solvalla, 21

2) Daniel Olsson, Romme, 16

3) Elin Gustavsson, Bergsåker, 7

Åby

1) Åke Svanstedt, Axevalla, 100

2) Björn Goop, Åby, 64

3) Johnny Takter, Jägersro, 37

4) Stefan Söderkvist, Åby, 36

Åmål

1) Björn Goop, Åby, 11

2) Dagfinn Aarum, Färjestad, 7

3) Erik Berglöf, Färjestad, 7

Årjäng

1) Magnus Jakobsson, Färjestad, 20

2) Mikael J Andersson, Färjestad, 10

3) Åke Svanstedt, Axevalla, 9

Örebro

1) Örjan Kihlström, Solvalla, 24

2) Carl-Erik Lindblom, Örebro, 20

3) Jorma Kontio, Solvalla, 17

Östersund

1) Bo Eklöf, Bergsåker, 17

2) Ulf Eriksson, Bergsåker, 12

3) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 11

Lars-Ove Pettersson/Kanal 75