Så blir kvalen till Svenskt Travderby

Se startlistorna.

TRAV
Foto: ALN
Juggle Face.

Tisdagen den 24 augusti avgörs kvalen till Svenskt Travderby på Jägersro.

Det körs sex uttagningslopp och de två bästa från varje heat är klara för finalen.

Förstapriset i försöken är 200 000 kronor och i finalen den 5 september väntar 1,6 miljoner kronor på vinnaren.

Efter att både Red Hot Dynamite och Viola Silas har lämnat återbud ser det öppet ut på förhand. Den hetaste tränaren är Lutfi Kolgjini som har med hårt betrodda Juggle Face, Joke Face och Sebastian K.

FAKTA

Här är loppen

Uttagningslopp 1

2640 meter bilstart

1. Monster Drive - Örjan Kihlström

2. Copy Tooma - Björn Goop

3. Gills Abbe - Stefan Söderkvist

4. Yoggi Hornline - Joakim Lövgren

5. Juggle Face - Lutfi Kolgjini

6. Vejby Boom - Jan Hansen

7. Jagger Broline - Åke Svanstedt

8. Castor Race - Jorma Kontio

9. Abano Suit - Peter Untersteiner

10. Pitch Command - Ulf Ohlsson

Uttagningslopp 2

2640 meter bilstart

1. Turning Radius - Ulf Ohlsson

2. Ågårds Ludde - Åke Svanstedt

3. Zyrano Boko - Örjan Kihlström

4. G.H.Nemo - Jörgen Westholm

5. No More Headache - Erik Adielsson

6. Melvin Z. - Stefan Persson

7. Klondike B.B. - Johnny Takter

8. Caballion - Fredrik B Larsson

9. Continental - Jörgen Sjunnesson

10. Staro Dynamite - Björn Goop

Uttagningslopp 3

2640 meter bilstart

1. Hot Southwind - Joakim Lövgren

2. Sanity - Johnny Takter

3. Idefix Skift - Per Lennartsson

4. Sammarco - Björn Goop

5. Schwerin Boko - Stefan Söderkvist

6. Victor L.H. - Örjan Kihlström

7. Windshear - Jorma Kontio

8. Argos - Lutfi Kolgjini

9. Staro Dixieland - Erik Adielsson

10. Turbo Viking - Thomas Uhrberg

Uttagningslopp 4

2640 meter bilstart

1. Winning Love - Åke Lindblom

2. Zorro Photo - Joseph Verbeeck

3. Boman - Åke Svanstedt

4. Ultradidact F. - Johnny Takter

5. Johan Ennoble - Erik Adielsson

6. Global Limousine - Björn Goop

7. Never Again - Örjan Kihlström

8. Nose Out - Ulf Ohlsson

9. Zidane Boshoeve - Peter Untersteiner

10. Alvena Pele - Per Lennartsson

Uttagningslopp 5

2640 meter bilstart

1. Slevin Kelevra - Erik Adielsson

2. Jaguar Ruda - Åke Svanstedt

3. Zakeus - Ulf Ohlsson

4. Leonas Yannic - Björn Goop

5. Capello Bob - Johnny Takter

6. Vincent du Ling - Jorma Kontio

7. Göstaville Håleryd - Peter Untersteiner

8. Sebastian K. - Lutfi Kolgjini

9. Oracle - Örjan Kihlström

10. Alvena Pampas - Per Lennartsson

Uttagningslopp 6

2640 meter bilstart

1. Cash Is Fun Zaz - Jorma Kontio

2. Lanzelot Eson - Kenneth Haugstad

3. Lemon Drop Kid - Fredrik Persson

4. Nonstop - Örjan Kihlström

5. Igloo Skift - Per Lennartsson

6. Caddie Eagle - Torbjörn Jansson

7. Propeller - Björn Goop

8. Dileva Käll - Peter G Norman

9. Joke Face - Lutfi Kolgjini

Kanal 75