Luddes topphäst i Kungapokalen

Här är startlistorna till kvalen.

TRAV
Foto: ALN

På onsdagen blev startlistorna till Kungapokalen och Drottning Silvias Pokal klara. Kvalloppen körs på Åby nästa torsdag, 28 april - och sedan avgörs finalerna på samma bana 12 maj.

FAKTA

Startlistorna till kvalen

Kval 1 till Konung Gustaf V:s Pokal, 2140 meter, autostart:

1) Octopus - Erik Adielsson

2) Super Thirst - Per Lennartsson

3) Update - Jos Verbeeck

4) Kaffir Face - Lutfi Kolgjini

5) Caliber T.T. - Fredrik Persson

6) Campbell Ås-Thomas Uhrberg

7) Friction-Örjan Kihlström

8) Surprise Encounter - Veijo Heiskanen

9) Next To None Sib - Björn Goop

10) Wishing Stone - Jean -Michel Bazire

11) Deuxieme Picsous - Johnny Takter

Kval 2 till Konung Gustaf V:s Pokal, 2140 meter, autostart:

1) Raja Mirchi - Lutfi Kolgjini

2) Orecchietti - Örjan Kihlström

3) Carlito Brigante - Per Lennartsson

4) Amour Rapide - Johnny Takter

5) Gigant Slugger - Stefan Persson

6) Mr Picolit - Björn Goop

7) Top Dreamcatcher - Per Nordström

8) Joyland Park - Erik Adielsson

9) For Life - Jorma Kontio

10) Joker Stursk - Johan Nilsson

Kval 3 till Konung Gustaf V:s Pokal, 2140 meter, autostart:

1) Pascal Zet - Daniel Redén

2) Dollar Access - Åke Svanstedt

3) Orfeus Brodde - Thomas Uhrberg

4) Caviar de Vie - Torbjörn Jansson

5) Formula One - Erik Adielsson

6) Blueberrysky - Veijo Heiskanen

7) Hamras One More - Örjan Kihlström

8) Borga Crash - Johnny Takter

9) Kadett C.D. - Robert Bergh

10) Classic Man - Lutfi Kolgjini

Kval 4 till Konung Gustaf V:s Pokal, 2140 meter, autostart:

1) Västerbo Face It - Lutfi Kolgjini

2) Nero Capar - Erik Adielsson

3) Tryptophan Ås - Björn Goop

4) Utility Bus - Örjan Kihlström

5) Hard Livin - Daniel Redén

6) Aaron de Veluwe - Tuomas Korvenoja

7) Viggo Trizz - Leif Witasp

8) Jetblue Volo - Joakim Lövgren

9) Perfect Toll - Thomas Uhrberg

10) Windsong's Sisu - André Eklundh

Kval 1 till Drottning Silvias Pokal, 2140 meter, autostart:

1) Adena Boko - Erik Adielsson

2) Bikini Pointer - Torbjörn Jansson

3) Alexis Boko - Jorma Kontio

4) Helen Roc - Örjan Kihlström

5) Paycheck F. - Lutfi Kolgjini

6) Paired - Johnny Takter

7) Popcorn Lavec - Åke Svanstedt

8) Sinova Ribb - Thomas Uhrberg

9) Global Meadow - Björn Goop

10) Caramia Knight - Per Lennartsson

11) Precisely - Joakim Lövgren

Kval 2 till Drottning Silvias Pokal, 2140 meter, autostart:

1) Alfa Stella - Veijo Heiskanen

2) Florine Deleymarie - Mikael J Andersson

3) Warrawee Lizzy - Jörgen Sjunnesson

4) Cruise Speed - Per Lennartsson

5) Twigs Tiffany - Daniel Redén

6) Tamla Celeber - Örjan Kihlström

7) Andoverandout - Björn Goop

8) M.T.Fameandglory - Thomas Uhrberg

9) Peter's Lucky Day - Joakim Wallin

10) Mahagony - Joakim Lövgren

11) Kapriol Face - Lutfi Kolgjini

Kval 3 till Drottning Silvias Pokal, 2140 meter, autostart:

1) Amalfi Boko - Björn Goop

2) Stoms Nettan - Kenneth Haugstad

3) Domino Sund - Robert Bergh

4) Truly Devoted - Erik Adielsson

5) Longisland Icetea - Johnny Takter

6) Moonbeam Hanover - Åke Svanstedt

7) Revenique - Åke Lindblom

8) So Here I Am - Per Lennartsson

9) Global Maiden - Tony Wallin

10) Knowledge Face - Lutfi Kolgjini

11) Turbos Cherie - Leif Witasp

Kval 4 till Drottning Silvias Pokal, 2140 meter, autostart:

1) M.T.Felicia - Håkan Eriksson

2) Khaki Broline - Per Lennartsson

3) Quantum Dreamgirl - Johnny Takter

4) Roxa Sisu - Joakim Lövgren

5) Pepita Zet - Daniel Redén

6) Digital World - Örjan Kihlström

7) Nice Kronos - Lutfi Kolgjini

8) Omelette - Robert Bergh

9) Fortunes Dream - Björn Goop

10) Barbie Look - Åke Svanstedt

11) Somekindacatch - Erik Adielsson

Lars-Ove Pettersson/Kanal 75

ARTIKELN HANDLAR OM