Prestigemöte i Rikstravet

TRAV
Foto: KANAL75
Hanna Nalan och Catrin Fajersson segrade i Rikstravets första lopp för drygt två månader sedan. En repris på fredagen skulle innebära att man går upp i topp i tabellen.

Att köra ett lopp enbart för hästarna i Rikstravet (före detta Rixallsvenskan) har blivit tradition under Axevallas trippeltrav.

Nytt för i år är att loppet flyttats till fredagen där uppsnacket för de tusentals ägarna börjar redan 15.30 med intervjuer av tränarna.

50 000 kronor väntar vinnaren vilket innebär dubbla poäng i tabellen och att det kan bli stora omsvängningar.

När hästarna drabbade samman på Örebrotravet i början av maj segrade Smålands Hanna Nalan, men Rikstravet toppas av en av hästarna som inte var med då, nämligen Norrbotnias Magic Tilly. Denna har samlat sina poäng på nordligare breddgrader och väljer att stå över långresan även denna gång, vilket givetvis öppnar möjligheter de närmast jagande.

Precis som förra gången belastas de hästar som sprungit in över 25 000 kronor med 20 meters tillägg.

FAKTA

Startlista Rikstravets lopp

2 140 meter voltstart

1 Quick Set - Sofie Svedin

2 Masquerade Face - Per Lennartsson

3 Cashbringer N.F. - Fredrik Pedersen

4 Denia - Stefan Edin

5 Maxmara - Johnny Takter

6 Aramis Hornline - Veijo Heiskanen

2 160 meter

7 Röde Orm S.L. - Dick Robertsson

8 Unefemmeamoureuse - Olle Goop

9 Bodyline - Ulf Ohlsson

10 Querida Frontline - Sebastian Hedblom

11 Charles Boko - Olle Alsén

12 Yes I Will - Örjan Kihlström

13 Hanna Nalan - Catrin Fajersson

14 Alexi Lalas - Christoffer Eriksson

Ställning Rikstravet 2012

Stall - häst (tränare) poäng

1 Norrbotnia - Magic Tilly (Hanna Olofsson) 49

2 Gästrikland - Charles Boko (Olle Alsén) 39

3 Botnia - Clicquots Caesar (Björn Karlsson) 39

4 Småland - Hanna Nalan (Catrin Fajersson) 35

5 Bergslagen - Querida Frontline (Sebastian Hedblom) 34

6 Dalsland/Värmland - Unefemmeamoureuse (Björn Goop) 26

7 Östergötland - Shibur Night (Ralf Karlstedt) 26

8 Skaraborg - Yes I Will (Ulf Stenströmer) 26

9 Uppland - Bodyline (Björn Röcklinger) 20

10 Halland - Röde Orm S.L. (Dick Robertsson) 17

11 Skåne - Alexi Lalas (Christoffer Eriksson) 17

12 Stockholm - Maxmara (Anna Forssell) 16

13 Mittnorrland - Denia (Stefan Edin) 11

14 Malmö - Quick Set (Sofie Svedin) 7

15 Champion - Cashbringer N.F. (Fredrik Pedersen) 7

16 Gotland - Niccolo Oak (Henrik Hoffman) 5

17 Västernorrland - Lass North Star (Thomas Claesson) 5

18 Sörmland - Prince de Mai (Kjell Wallin) 2

19 Dalarna - Masquerade Face (Patrik O Sundberg) 1

Göteborg - Aramis Hornline (Veijo Heiskanen) 1

Hälsingland - Vacqueyras (Thomas Lönn) 1

Robin Johansson/Kanal75