Titta – de kan få en Elitloppsbiljett

Så blir lördagens V75-fest på Örebrotravet

I lördagens lopp ”Vägen till Elitloppet”, Gulddivisionen, får vinnaren 150 000 kronor och en inbjudan till Elitloppet.
TRAV

Här är hästarna som kan få en biljett till Elitloppet på lördag.

Vinnaren av V75-3, ”Vägen till Elitloppet” är klar för storloppet sista helgen i maj.

Stefan ”Tarzan” Melanders stjärna Digital Ink och Robert Berghs topphäst Kadett C.D. är några av hästarna som slåss om segern.

En nyhet för i år är att det körs två kvallopp till Elitloppet. Ett på Örebrotravet nu på lördag och ett lopp på Gävletravet den 17 maj. Vinnaren av de två loppen får automatiskt en inbjudan till miljonloppet på Solvalla.

Nu på lördag är det alltså dags för det första kval-loppet som körs som V75-3 på Örebrotravet.

Den som ser ut att bli mest betrodd av spelarna är Stefan Melanders stjärna Digital Ink som har två raka andraplatser. Senast slutade hästen tvåa bakom Ed You i den sista deltävlingen till Olympiatravet.

Digital Ink möter bland annat Kadett C.D. som vann i årsdebuten på Dannero i mitten av april.

Startlista, ”Vägen till Elitloppet” på Örebro:

1. Perfectly Enough – Erik Adielsson

2. Hard Livin – Daniel Redén

3. Reven d’Amour – Björn Goop

4. Bon Frecia – Jorma Kontio

5. Photo Sea – Daniel Olsson

6. Winmecredit – Torbjörn Jansson

7. I Saw You – Åke Lindblom

8. David Sisu – Ulf Ohlsson

9. Digital Ink – Örjan Kihlström

10. Kadett C.D. – Robert Bergh

FAKTA

Så blir helgens V75-lopp

V75-1, 2 100 m, auto

 1 B.B.S.Sugarlight* – Untersteiner P

 2 Rocket Zet – Redén D

 3 Junior Troy – Jansson T

 4 Amiral d’Inverne – Adielsson E

 5 Eros Tooma – Tillman J

 6 Uroy – Goop B

 7 Ponziopilato Stra – Kihlström Ö

 8 Photoshop – Ohlsson U

 9 Checco Boko – Kontio J

10 Kaiser Broline – Ärling T

11 Trailing Edge – Bergh R

12 Hertig Shim – Uhrberg T

V75-2, 2 609 m, auto

 1 Order to Fly – Lennartsson P

 2 Bring Me Staro – Eriksson K

 3 Tenzing – Jansson T

 4 Cut Him Some Slack – Pedersen F

 5 Like Lightning – Rundqvist A-K

 6 Hyltans Adonis – Ohlsson U

 7 Ganjo’s Last Call – Lindblom C-E

 8 Rascal Zet – Goop B

 9 Sauveur – Lindblom Å

10 Primo Valentino – Wallin T

11 Melker – Nyström P

12 Dennis Boko – Untersteiner J

V75-3, 1 609 m, auto

 1 Perfectly Enough – Adielsson E

 2 Hard Livin – Redén D

 3 Reven d’Amour – Goop B

 4 Bon Frecia – Kontio J

 5 Photo Sea – Olsson D

 6 Winmecredit* – Jansson T

 7 I Saw You – Lindblom Å

 8 David Sisu – Ohlsson U

 9 Digital Ink – Kihlström Ö

10 Kadett C.D. – Bergh R

V75-4, 2 100 m, auto

 1 Maranello – Goop B

 2 Conrads Voldemort – Olofsson H

 3 J.C.Memory – Enberg T

 4 Bearable – Lennartsson P

 5 Causton – Jansson T

 6 Star Advisor Joli – Olsson D

 7 Remember My Name – Persson H K

 8 O.P.Q.C. – Svedberg M B

 9 Bam Bam V. – Lindblom C-E

10 Fortuna Sund – Kihlström Ö

11 Temperament – Östergren T

12 Carlos Santana – Svensson C

V75-5, 2 100 m, auto

 1 Captivating Ås – Lennartsson P

 2 Drillbit Ås – Adielsson E

 3 Mermaid Ås – Untersteiner P

 4 Canaka B.F. – Ohlsson U

 5 Bold and Fresh* – Jansson T

 6 Playing Tua – Uhrberg T

 7 Miss Beniss – Kontio J

 8 System Performance – Goop B

 9 Britt Hudson – Söderkvist S

10 Örbäckens Cruella – Svensson C

11 Gisela Ås – Kihlström Ö

12 Braås Palema – Andersson M J

V75-6, 1 609 m, auto

 1 Queasy – Kihlström Ö

 2 Tresor d’Inverne – Bergh R

 3 Mr Chicago – Lindblom C-E

 4 A.Hannibal – Lindblom Å

 5 Nato Dream – Ohlsson U

 6 Long Night – Lennartsson P

 7 Lotus Elan – Adielsson E

 8 Digital Darling – Jansson T

 9 Order by Boss* – Kontio J

10 Obama Gel – Söderkvist S

11 Utility Bus – Goop B

12 Ldees Creditreport – Christensen B

V75-7, 3 140 m, volt

 1 Kemas Magic – Persson F

 2 Super Photogenic – Stenquist N

 3 Diamond of Ace – Witasp L

 4 Corleone Shark* – Korpi P

 5 Ciske de Rat* – Goop B

 6 Bar Plombier – Jansson T

 7 Jupiter Rodney – Günther P

3 160:

 8 On Hold – Adielsson E

 9 Narold Vox – Ohlsson U

10 Sem Jafet – Untersteiner P

11 Mellby Viking – Kontio J

3 180:

12 On Track Piraten – Strömberg H R

13 Beau Mec – Bergh R

14 New Line* – Svanstedt A

15 Porthos Amok – Kihlström Ö