Stjärnan blev bäst – på 10 olika banor

Ulf Ohlsson tog storslam 2016 Här är kuskligorna – bana för bana

Foto: KANAL75
TRAV

Överlägsen seger i den allsvenska kuskligan.

Champion på tio olika banor.

Ulf Ohlsson blev kung 2016. Här är samtliga kuskvinnare på landets alla travbanor 2016.

Sista loppet är kört. 2016 är över och därmed är det klart vilka som blir kuskchampion på landets travbanor.

Ulf Ohlsson blev historik, förutom överlägsen seger i den allsvenska kuskligan med 410 segrar, blev han först att vinna tio championtitlar på ett år.

När vi summerar 2016 är Ulf Ohlsson bäst på Bergsåker, Bollnäs, Dannero, Eskilstuna, Gävle, Hagmyren, Romme, Solänget, Umåker och Östersund.

Här följer en sammanställning över kuskligorna på landets travbanor 2016:

FAKTA

KUSKLIGORNA 2016:

Arvika:

1) Kristian Lindberg, Årjäng, 4-0-0

2) Mikael J Andersson, Färjestad, 3-2-4

3) Niclas Benzon, Färjestad, 3-1-1

Axevalla:

1) Carl Johan Jepson, Färjestad, 29-40-28

2) Stefan Söderkvist, Åby, 25-22-17

3) Björn Goop, Färjestad, 24-15-12

Bergsåker:

1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 59-40-29

2) Per Linderoth, Bergsåker, 39-28-26

3) Ulf Eriksson, Bollnäs, 24-19-18

Boden:

1) Sandra Eriksson, Boden, 18-18-17

2) Petteri Joki, Finland, 16-16-14

3) Roger Nilsson, Boden, 15-11-14

Bollnäs:

1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 30-19-17

2) Ulf Eriksson, Bollnäs, 18-13-10

3) Örjan Kihlström, Solvalla, 14-4-2

Dannero:

1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 13-10-8

2) Per Linderoth, Bergsåker, 10-6-6

3) Henrik Svensson, Bergsåker, 5-5-7

Eskilstuna:

1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 32-10-19

2) Örjan Kihlström, Solvalla, 27-17-9

3) Jorma Kontio, Solvalla, 25-19-14

Färjestad:

1) Björn Goop, Färjestad, 50-29-18

2) Magnus Jakobsson, Färjestad, 32-30-22

3) Carl Johan Jepson, Färjestad, 25-20-20

Gävle:

1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 23-23-16

2) Ulf Eriksson, Bollnäs, 12-11-8

3) Örjan Kihlström, Solvalla, 11-6-6

Hagmyren:

1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 23-10-10

2) Tomas Pettersson, Bollnäs, 8-4-4

3) Rauno Pöllänen, Gävle, 8-0-1

Halmstad:

1) Johan Untersteiner, Halmstad, 40-24-20

2) Peter Untersteiner, Halmstad, 31-26-29

3) Stefan Söderkvist, Jägersro, 23-20-21

Hoting:

1) Jan Norberg, Umåker, 4-1-3

2) Angelica Holm, Dannero, 3-0-0

3) Rikard N Skoglund, Bollnäs, 2-5-2

Jägersro:

1) Christoffer Eriksson, Jägersro, 49-42-34

2) Johnny Takter, Jägersro, 45-32-31

3) Peter Untersteiner, Halmstad, 44-44-32

Kalmar:

1) Johan Untersteiner, Halmstad, 31-24-19

2) Tommy Zackrisson, Kalmar, 22-16-29

3) Christoffer Eriksson, Jägersro, 22-15-15

Karlshamn:

1) Kim Eriksson, Mantorp, 3-1-1

2) Stefan Persson, Halmstad, 2-1-1

3) Torbjörn Jansson, Solvalla, 2-1-0

Lindesberg:

1) Mattias Djuse, Solvalla, 7-3-3

2) Magnus Jakobsson, Färjestad, 7-2-1

3) Jorma Kontio, Solvalla, 6-9-7

Lycksele:

1) John Östman, Umåker, 3-3-1-2

2) Hanna Olofsson, Boden, 3-3-1-0

3) Sandra Eriksson, Boden, 3-0-1

Mantorp:

1) Claes Svensson, Vaggeryd, 21-10-7

2) Björn Goop, Färjestad, 20-9-7

3) Carl Johan Jepson, Färjestad, 16-12-20

Oviken:

1) Peter Eriksson, Bollnäs, 3-1-2

2) Mikael Halvarsson, Östersund, 2-2-1

3) Arne Nilsen, Norge, 2-2-1

Romme:

1) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 31-26-19

2) Magnus Jakobsson, Färjestad, 23-12-7

3) Ulf Eriksson, Bollnäs, 20-13-16

Rättvik:

1) Magnus Jakobsson, Färjestad, 15-13-7

2) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 14-6-9

3) Nicklas Westerholm, Romme, 8-3-3

Skellefteå:

1) Ove A Lindqvist, Umåker, 18-7-8

2) Leif Eriksson, Skellefteå, 10-7-9

3) Krister Söderholm, Umåker, 8-9-5

Solvalla:

1) Örjan Kihlström, Solvalla, 128-104-56

2) Erik Adielsson, Solvalla, 70-66-44

3) Jorma Kontio, Solvalla, 70-44-53

Solänget:

1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 12-7-4

2) Micael Melander, Dannero, 7-3-8

3) John Östman, Umåker, 5-7-4

Umåker:

1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 21-15-9

2) Jan Norberg, Umåker, 16-11-16

3) Ove A Lindqvist, Umåker, 15-11-13

Vaggeryd:

1) Peter Untersteiner, Halmstad, 9-8-7

2) Stefan Söderkvist, Åby, 8-4-4

3) Johan Untersteiner, Halmstad, 6-2-5

Visby:

1) Claes Sjöström, Solvalla, 20-16-8

2) Thomas Jonsson, Kalmar, 19-11-12

3) Petter Karlsson, Örebro, 12-14-11

Åby:

1) Peter Untersteiner, Halmstad, 62-48-36

2) Stefan Söderkvist, Åby, 33-27-37

3) Johan Untersteiner, Halmstad, 31-23-21

Åmål:

1) Magnus Jakobsson, Färjestad, 11-6-7

2) Robert Bergh, Åby, 6-2-1

3) Carl Johan Jepson, Färjestad, 5-6-4

Årjäng:

1) Carl Johan Jepson, Färjestad, 14-11-14

2) Björn Goop, Färjestad, 12-9-4

3) Kristian Lindberg, Årjäng, 8-8-7

Örebro:

1) Magnus Jakobsson, Färjestad, 25-13-18

2) Björn Goop, Färjestad, 24-10-10

3) Jorma Kontio, Solvalla, 24-9-20

Östersund:

1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 21-15-12

2) Per Linderoth, Bergsåker, 19-15-7

3) Ove A Lindqvist, Umåker, 13-18-13

Kanal75