Efter galna 2016 – tar andra raka titeln?

Foto: Kanal 75
Örjan Kihlström blir Årets kusk i år igen?
TRAV

Örjan Kihlström blev framröstad som Årets kusk 2015.

Efter hans galna resultat 2016 är han storfavorit till andra raka titeln.

Eller kan Erik Adielsson, Björn Goop eller segermaskinen Ulf Ohlsson utmana?

Nu är alla nomineringar till Årets hästgalan officiella.

Sist ut: Årets kusk och Årets tränare.

I fjol fick Lutfi Kolgjini ta emot priset som bäste travtränare i landet.

I år är han inte ens nominerad.

Örjan Kihlström kan se tillbaka på några år av enorma framgångar på banorna runt om i världen.

2015 röstades han fram som Årets kusk.

I och med hans galna prestationer i sulkyn 2016 är han storfavorit att sin andra raka kusktitel.

Årets Kusk

Erik Adielsson (Solvalla)

Björn Goop (Färjestad)

Örjan Kihlström (Solvalla)

Ulf Ohlsson (Solvalla)

Årets Tränare

Svante Båth (Solvalla)

Stefan Melander (Solvalla)

Daniel Redén (Solvalla)

Peter Untersteiner (Halmstad)

Årets Häst

Nuncio – Stefan Melander

Propulsion – Daniel Redén

Coin Perdu – Svante Båth

Readly Express – Jorma Kontio

  Årets Tvååring

Coin Perdu (Svante Båth, Solvalla)

Current Affair (Thomas Malmqvist, Jägersro)

Executive Caviar (Joakim Lövgren, Jägersro)

Vanquish Kronos (Jerry Riordan, Halmstad)

  Årets Treåring

Darling Mearas (Stefan Persson, Halmstad)

Deimos Racing (Svante Båth, Solvalla)

Grant Boko (Reijo Liljendahl, Solvalla)

Policy of Truth (Reijo Liljendahl)

  Årets Fyraåring

Galactica (Malin Bergström, Eskilstuna)

Otrobanda (Peter Untersteiner, Halmstad)

Readly Express (Timo Nurmos, Solvalla)

Target Kronos (Lutfi Kolgjini, Jägersro)

  Årets Kallblod

Månprinsen A.M. (Gunnar Melander, Dannero)

Odin Tabac (Jörgen Westholm, Romme)

Tand Kraft (Jan-Olov Persson, Hagmyren)

Uggla i Mossen (Jan-Olov Persson, Hagmyren)

  Årets Sto

Darling Mearas (Stefan Persson, Halmstad)

Galactica (Malin Bergström, Eskilstuna)

Jetset (Peter Untersteiner, Halmstad)

Otrobanda (Peter Untersteiner, Halmstad)

  Årets Äldre

Call Me Keeper (Daniel Redén, Solvalla)

Dante Boko (Lutfi Kolgjini, Jägersro)

On Track Piraten (Hans R Strömberg, Rättvik)

Sauveur (Åke Lindblom, Örebro)

  Årets komet

Sofia Adolfsson (Örebro)

Malin Bergström (Eskilstuna)

Clara Jonasson (Halmstad, bilden)

Kevin Oscarsson (Halmstad)