Sportbladets V4-tips

Foto: Kanal 75
TRAV

Här är dagens tips till loppen Östersund, måndag 16 januari.

Spelstopp 12.20

ATG24 12.00

V4-1, 2 140 meter volt

1 Anna Slogum – Svärdfeldt L-Å 0 0 5 0 0 33,6

2 Flurut – Johansson J-O 0 d 7 7 6 31,6

3 Nordgloria – Melander M 6 7 d 0 8 31,1

2 160 meter

4 Vill Moa* – Ohlsson U 0 0 0 4 4 31,3

5 Tallmons Wilsen – Eriksson P k 1 0 d 0 31,4

6 Bol Anna – Gällerstedt M 3 d 1 d 2 31,0

7 Ottar Rex – Jonsson M O 6 4 4 7 1 32,7

8 Bråna Disa – Ivarsson J 0 0 1 2 5 31,6

9 Järvsö Gisela – Eriksson U 2 0 0 8 d 31,5

10 Sundsätters Bella – Bodén F 3 6 7 3 4 30,5

2 180 meter

11 Kashmir* – Mjöen T 4 3 1 2 3 32,1

Rankning: 11–6–7–10–4–8–5–2–3–9–1.

Kommentar: Tre streck är bra i första. Två till är tänkbara.

V4-2, LD-1, 1 640 meter volt

1 Digger’s Veni – Karlsson V 3 0 5 7 0 17,2

2 First June Crown – Eriksson P 5 5 2 6 1 17,6

3 Here I Go Again – Linderoth P 6 6 2 6 5 16,7

4 Hope and Dreams – Melander M 0 4 0 0 6 16,0

1 660 meter

5 Autoland – Engblom Å 0 0 d 0 6 16,1

6 Zille Crofter – Eriksson U d 8 0 4 7 16,6

7 Laddergoat – Djuse M A 8 4 0 0 k 17,0

8 Mountain Lindy – Johansson J-O 4 6 7 7 6 16,3

9 Farmens Karisma – Olsen J O 7 5 2 6 0 16,4

10 Magaldi – Ohlsson U 1 2 4 7 7 16,0

11 Runaway Train – Nilsson T B 0 6 7 0 3 17,4

12 Julius T.J. – Jonsson M O 7 2 0 2 4 15,6

13 Digital Life – Emilsson H 0 4 6 0 0 16,5

14 Quantum Octavia – Svärdfeldt L-Å 0 4 0 8 8 16,4

Rankning: 2–3–12–4–10–8–11–9–5–13–6–14–1–7.

Kommentar: Sju som har reell chans, vi har råd med fem av dem.

V4-3, LD-2, 2 140 meter auto

1 Carpe Diem Lavecen – Svedlund L L 5 d d 0 3 14,5a

2 Malin Blågul – Djuse M A 0 d 5 6 0 13,7a

3 Vanessa Streamline – Jonsson F k 5 3 4 0 14,9a

4 Fantom Håleryd – Johansson J-O 0 0 5 d 3 14,0a

5 Melizza Girl – Lilius M 5 6 0 2 0 15,4

6 Prince Demi – Melander M 0 0 7 8 1 14,6

7 More Muscles – Jonsson M O 8 0 6 0 0 12,7a

8 Fitzcarraldo – Ohlsson U 0 5 5 0 2 14,8a

9 Casper W.F. – Eklöf T 0 d 1 d 0 14,9a

10 Ängens Indra – Djuse M E 2 5 0 6 0 15,1a

11 Harry Ruda – Eriksson U 5 4 6 1d 13,4a

12 Jobie Fargo – Nilsson T B 2 0 0 5 0 14,3a

13 Space Cadet – Eriksson P 5 0 6 8 3 13,0a

14 Sentence Ås – Karlsson V 0 0 0 7 5 12,6a

15 Alvena Valva – Linderoth P 3 3 2 4 2 12,9a

Rankning: 9–11–13–15–8–5–6–14–3–10–4–1–12–7–2.

Kommentar: Casper W.F. är bästa hästen men distansen är i kortaste laget. Åter ett skiktat garderingslopp.

V4-4, Trio, 2 140 meter volt

1 Sundbo Rubin – Isaksson M 0 7 8 3 0 27,9

2 Pave Jerkila* – Eriksson U 1 2 0 0 0 28,5

3 Romanova – Djuse M E 0 2 6 4 3 28,1

4 K.A.Laspingla – Eriksson P 0 3 5 3 2 27,5

2 160 meter

5 Startar ej

6 Tandsmärta – Jonsson M O 3 2 5 0 d 26,2

7 Svegårdens Loma – Johansson J-O d 3 3 0 0 27,9

8 Spikmira* – Mjöen T 4 5 3 d 2 27,1

2 180 meter

9 Snonsöy Elda* – Ohlsson U 1 4 2 3 5 23,7

Rankning: 2–4–9–6–8–7–1–3.

Kommentar: Med tre hästar i sista bör vi inte spricka.

Systemförslagen

V4

V4-1: 11–6–7 (10–4).

V4-2: 2–3–12–4–10 (8–11).

V4-3: 9–11–13–15–8 (5–6).

V4-4: 2–4–9 (6–8).

225 rader/450 kronor.

Lunchdubbel

LD-1: 2–3–12.

LD-2: 9–11–13.

9 rader.

Trio

Etta: 2–4–9.

Tvåa: 2–4–9.

Trea: 2–4–9–6–8–7.

24 kombinationer.

Per Nicklasson