Hästarna som deltar i Oaks och Kriteriet

72 hästar i respektive klass slåss om tolv finalplatser

Foto: Kanal 75
Hevin Boko och Dibaba är två av de som är med i Svenskt Trav-Oaks, och Coin Perdu och Global Un Poco två av de i Svenskt Trav-Kriterium
TRAV

På söndag avgörs uttagningarna till de klassiska storloppen Svenskt Trav-Oaks och Svenskt Trav-Kriterium på Solvalla.

72 hästar i respektive klass slåss om tolv finalplatser.

Solvallatränaren Svante Båth har med hela 19 hästar i uttagningarna.

– Det är ju det största loppen för treåriga hästar, så det är klart man vill vara med här, säger Svante Båth.

Foto: Kanal 75
Solvallaproffset Svante Båth

Söndagen den första oktober kommer finalen i Svenskt Trav-Oaks och Svenskt Trav-Kriterium att äga rum på nationalarenan Solvalla.

Förstapriset i Svenskt Trav-Oks är 1,4 miljoner kronor, och i Svenskt Trav-Kriterium två miljoner kronor. Då bägge loppen ingår i Premiechansen så dubblas också prispengarna, för de hästar som deltar i Premiechansen.

På söndag avgörs uttagningsloppen till de två klassiska storloppen.

90 stycken tjejer anmäldes till Svenskt Trav-Oaks och 83 stycken killar anmäldes till Svenskt Trav-Kriterium.

72 hästar i respektive klass slåss om tolv finalplatser.

Uttagningsloppen är sex stycken i varje klass, där de två bästa i varje uttagning tar sig vidare till final.

”Inte tänkt så långt”

Solvallatränaren Svante Båth har hela 19 hästar med i söndagens uttagningar på Solvalla.

– Det är naturligtvis kul att vi har med så många hästar i uttagningarna, det är ju det största loppet för treåriga hästar och det är ju där man vill vara med, säger Svante Båth och fortsätter:

– Jag tränar många treåringar och det är ju i årgångsloppen man vill tävla med de flesta av dom.

Är det någon av dina i Svenskt Trav-Oaks respektive Svenskt Trav-Kriterium som du har lite extra förhoppningar på?

– Nej, det är omöjligt att svara på i dag, jag har inte gått så långt i mina tankar ännu. Jag är nöjd med alla mina hästar, och sedan tar vi det därifrån.

Se nedan – dessa hästar är anmälda till de klassiska och ärofyllda storloppen.

FAKTA

Uttagningsloppen:

Svenskt Trav-Oaks:

Uttagningslopp ett:

Distans: 2 140 meter autostart

Förstapris: 100 000 kronor

De två bästa till final

1. Arc En Ciel–Peter G Norman

2. Fabulous–Christoffer Eriksson

3. Etoile Mearas–Örjan Kihlström

4. My Angel Laday–Per Lennartsson

5. Sunwapta Goj–Claes Sjöström

6. Restless–Åke Lindblom

7. Hevin Boko–Johnny Takter

8. Infinity–Lars-Åke Söderholm

9. Calamara's Girl–Erik Adielsson

10. Hope–Lutfi Kolgjini

11. Tahiti Journey–Jorma Kontio

12. Chiquitita Diablo–Peter Untersteiner

Uttagningslopp två:

Distans: 2 140 meter autostart

Förstapris: 100 000 kronor

De två bästa till final

1. Zolicia–Johan Untersteiner

2. Digital Bits–Johnny Takter

3. Valley Kronos–Ulf Ohlsson

4. Vanilla Kronos–Jorma Kontio

5. Flight Lane–Christoffer Eriksson

6. Staro Litchi–Tobias O Eriksson

7. Poem In Motion–Erik Adielsson

8. Shestheone Trot–Markus B Svedberg

9. Hermes Boko–Mika Forss

10. Devs Daffodil–Joakim Lövgren

11. Mily–Peter Untersteiner

12. Kiss Me Tooma–Jevgeni Ivanov

Uttagningslopp tre:

Distans: 2 140 meter autostart

Förstapris: 100 000 kronor

De två bästa till final

1. Papiljotte–Per Linderoth

2. Charmante Amok–Leif Witasp

3. Elektra–Hans-Owe Sundberg

4. Europhile Am–Christoffer Eriksson

5. Candy la Marc–Peter Untersteiner

6. Havefunwithme–Johan Untersteiner

7. Madam Hill–Joakim Lövgren

8. Beluga West–Anders Zackrisson

9. Bottnas Estelle–Petri Airaksinen

10. Bellatrix Zet–Örjan Kihlström

11. Beam Me Up Scotty–Erik Adielsson

12. Maharani de Baroda–Björn Goop

Uttagningslopp fyra:

Distans: 2 140 meter autostart

Förstapris: 100 000 kronor

De två bästa till final

1. Exit Light–Björn Goop

2. Electrical–Torbjörn Jansson

3. Hipster–Örjan Kihlström

4. Ensemble Am–Jorma Kontio

5. Fine Lane–Christoffer Eriksson

6. Calissa Rich-Per Lennartsson

7. Run Chica Run–Peter Untersteiner

8. Anne Royal–Magnus Jakobsson

9. Staro Lochlyn–Erik Adielsson

10. Rita C.D.–Johnny Takter

11. Sheilah Laday–Peter G Norman

12. Apple Rose–Mikael J Andersson

Uttagningslopp fem:

Distans: 2 140 meter autostart

Förstapris: 100 000 kronor

De två bästa till final

1. Hanna–Ulf Eriksson

2. Very Many Legs–Örjan Kihlström

3. Catch My Love–Tobias J Gustafsson

4. Helloise Boko–Mattias Djuse

5. Swarovski Broline–Erik Adielsson

6. Vera Spiro–Anna-Karin Rundqvist

7. Kashmary Night–Ulf Ohlsson

8. Midnight Victory–Björn Goop

9. Vanquish Kronos–Christoffer Eriksson

10. Mara Boudream–Peter Untersteiner

11. Mellby Fashion–Jörgen Westholm

12. Golden River–Johnny Takter

Uttagningslopp sex:

Distans: 2 140 meter autostart

Förstapris: 100 000 kronor

De två bästa till final

1. White Lightning–Jörgen Westholm

2. Virunga–Erik Adielsson

3. Unique Madonna–Johnny Takter

4. Letizia–Anders Zackrisson

5. Crowd Pleaser–Mattias Djuse

6. Global Unique–Björn Goop

7. Chookdi–Ulf Ohlsson

8. Crucified–Kenneth Haugstad

9. Dibaba–Örjan Kihlström

10. Gun Palema–Mikael J Andersson

11. Saranda Face–Lutfi Kolgjini

12. Romance Amok–Kim Eriksson

Svenskt Trav-Kriterium:

Uttagningslopp ett:

  Distans: 2 640 meter autostart

  Förstapris: 100 000 kronor

  De två bästa till final

1. Van Kronos–Erik Adielsson

2. Born Unicorn–Kaj Widell

3. Jolly Frost–Klaus Kern

4. Prosperous–Björn Goop

5. Vincent Chase–Kenneth Haugstad

6. Electrical Storm–Ulf Ohlsson

7. Waffle–Johan Untersteiner

8. Tasteofchocolatier-Robert Bergh

9. Mellby Fog–Örjan Kihlström

10. Lass Revenue–Mattias Djuse

11. Lovely Vacation–John Ö Jensen

12. Speedy Face–Lutfi Kolgjini

Uttagningslopp två:

Distans: 2 640 meter autostart

  Förstapris: 100 000 kronor

De två bästa till final

1. Sethmikael Blanche–Mats Ulriksson

2. Pane Vino–Örjan Kihlström

3. On Tack Banditen–Magnus Jakobsson

4. Mr Deauville–Mattias Djuse

5. Coin Perdu–Erik Adielsson

6. Chianti–Björn Goop

7. The Bucket List F.–Tobias O Eriksson

8. Everest Sisu–Ulf Ohlsson

9. My Dream Art–Nicklas Westerholm

10. Honore d'Inverne–Robert Bergh

11. Casterly Rock–Christoffer Eriksson

12. M.T.Magic Dream–Lars Erixon

Uttagningslopp tre:

Distans: 2 640 meter autostart

  Förstapris: 100 000 kronor

De två bästa till final

1. Da Pepperboy–Peter Ingves

2. Young da Vici–Per Lennartsson

3. Harrington–Jorma Kontio

4. Valour Kronos–Örjan Kihlström

5. Global Un Poco–Erik Adielsson

6. Eskimo Brother–Björn Goop

7. Rocky Tilly–Jörgen Westholm

8. Spickleback Face–Robert Bergh

9. Alexander U.R.–Kenneth Haugstad

10. Zebulon Pike–Torbjörn Jansson

11. Harmon Boko–Mattias Djuse

12. Evazan Am–Ulf Ohlsson

Uttagningslopp fyra:

Distans: 2 640 meter autostart

  Förstapris: 100 000 kronor

De två bästa till final

1. Captain Knas–Björn Goop

2. Camaro Brick–Kim Eriksson

3. Karl Sjöhammar–Christoffer Eriksson

4. Achilles A'Lir–Örjan Kihlström

5. Castleman–Peter G Norman

6. Gilbert Bris–Mattias Djuse

7. Vexil Kronos–Jorma Kontio

8. Dream Night Palema–Mikael J Andersson

9. Jimmy Mack–Johan Untersteiner

10. Husse Boko–Joakim Lövgren

11. Inertial–Ulf Ohlsson

12. Capitol Hill–Erik Adielsson
 

Uttagningslopp fem:
Distans: 2 640 meter autostart

  Förstapris: 100 000 kronor

De två bästa till final

1. Global Unlimited–Erik Adielsson

2. Ergo Am–Ulf Ohlsson

3. Neelix–Adrian Kolgjini

4. Global Unspoked–Örjan Kihlström

5. Knifetown Lover–Ulf Eriksson

6. Auto Relight–Johnny Takter

7. M.T.Master Don–Mattias Djuse

8. Hazard Boko–Per Lennartsson

9. Wreckless M.M.–Björn Goop

10. Free To Party–Jorma Kontio

11. Alcoy–Peter Untersteiner

12. Isla de Pinos–Tobias J Gustafsson

Uttagningslopp sex:

Distans: 2 640 meter autostart

  Förstapris: 100 000 kronor

De två bästa till final

1. Very Kronos–Erik Adielsson

2. Diamonds Lucky–Ulf Ohlsson

3. Wide Game–Johan Untersteiner

4. Pontiac S.W.–Per Lennartsson

5. Peakster–Örjan Kihlström

6. Enclave–Anders Zackrisson

7. Assault–Ulf Eriksson

8. Heading Reference–Johnny Takter

9. Calle Crown–Christoffer Eriksson

10. He's Marvelous–Björn Goop

11. Executive Caviar–Joakim Lövgren

12. Villiam–Jorma Kontio

ARTIKELN HANDLAR OM