Skola snabbvaccineras efter dödsfall
Efter att en åttaårig svininfluensa-smittad flicka vid Språkskolan i Haparanda avlidit snabbvaccineras nu skolans elever.
– Vi har gjort en omprioritering eftersom oron är väldig stor på skolan, säger Elisabet Merefält, verksamhetschef vid Hapranda vårdscentral till TT.
– Det var meningen att skolan skulle vaccineras flera veckor senare, men nu börjar vi redan i dag (torsdag), säger hon.
160 elever och personal, sammanlagt 220 personer ska vaccineras vid skolan.
Den åttaåriga flickan bodde i Torneå, men gick i skolan i grannstaden Haparanda tillsammans med ett syskon.
Flickan dog i sitt hem på måndagskvällen.
Tillhörde inte riskgrupp
Enligt det finska Social- och hälsovårdsministeriet visade laboratorieprover att flickan hade svininfluensa. Hon tillhörde inte någon riskgrupp, enligt ett pressmeddelande från ministeriet.
Åttaåringens död innebär att Finland fått sitt andra svininfluensarelaterade dödsfall.
– Om svininfluensa var den direkta dödsorsaken vet man inte ännu. Vad jag förstår ska flickan obduceras för att man ska få veta mera, säger Anders Österlund, smittskyddsläkare i Norrbotten.
En minnesstund för den avlidna flickan hölls i kyrkan i Haparanda på onsdagen.
TT